Tavaly nyár végén elérkezett az Arkham sorozat záróakkordja, ami hozza is magával a köztelezőket, úgymint, sötét atmoszféra, végletekig romlott gonosztevők és remek történet, valamint a hozzájuk kapcsolódó tonnányi fő és mellékküldetés.
Kilenc hónappal járunk az Arkham City eseményei után. Az ott történt bizonyos esemény hatására (igyekszem nem spoilerezni), Gothamben a drasztikus mértékben csökkenni kezd a bűnözés. Halloween éjjelén azonban, Madárijesztő gondoskodik róla, hogy a várost lakó polgárok félelmei újból testet öltsenek. Az őrült pszichiáter azzal fenyegeti a várost, hogy szabadjára ereszti félelemkeltő toxinját az egész városon keresztül 24 óra elteltével. Hat millió civilt evakuálnak, a városból, de a bűnözők hátramaradnak túlnőve ezzel a gothami rendőrséget. Batman szintén hátramarad, hogy megmentse városát, és elkapja Madárijesztőt, ám nem is sejti hogy az szövetkezett a titokzatos Arkham Knight-tal, aki mindenáron holtan akarja látni a Denevérembert...
A főszál története, hangulatban nem, de dramaturgiában mindenképp veri az Arkham Cityt. Itt is van egy nyomasztó légkör, de inkább a karakterekkel való történés, ami érdekessé teszi a játékot. Szinte mindenkivel kapcsolatba kerülünk valamilyen úton módon, aki fontosabb szerepet játszott az Arkham sorozatban, legyen az szövetséges, vagy ellenség. Egyes karaktereknek olyan befejezést írtak meg, amin nem kicsit lehet izgulni, ha megfelelően bele tudja magát élni az ember.
Mellékküldetés talán itt van a legtöbb és a legkülönfélébb témájú. Pingvinnek a fegyvereit felszámolhatjuk, megakadályozhatjuk Kétarcot Ördögi terveinek megvalósításában, de felkutathatjuk a rejtélyes emberi denevérnek látszó szörnyeteget is.
Gotham hatalmas. Az eddigi legnagyobb játéktér, amit kapunk az a sorozatban. Nem is egyszerű bejárni, de szerencsére ebben segítségünkre lesz a játék egyik újítása, mégpedig a Batmobile. Végre vezethetjük a Denevérember autóját, ami valójában nem csak autó hanem tank is. Az Arkham Knight seregével vívott küzdelemben ez hasznos is lesz, ugyanis azok sem támadnak kisebb szekerekkel...
Amit a játék grafika szinten hoz,az valószínűleg a hattyúdalát élő Unreal Engine 3 motornak a maximum teljesítménye. Komolyan rá sem ismerek, olyan szép az egész. Nem sok játéknál láttam ilyen szépen kidolgozott, élethű emberi arcmimikát mostanában, de a mozgások, a tájak és a tereptárgyak is iszonyat jól néznek ki még minimum beállításokon is. Külön piros pont a Rocksteadynek, amiért megmutatta milyen magaslatokig képes elmenni ez a grafikus motor.
Az irányítás továbbra sem sokat változott, de azért került bele, egy-két dinamikusabb újítás. Például árnyékből, több helyen is lecsaphatunk az ellenfeleinkre és nem annyira megkötött a dolog hogy csak a szobrokról, vagy csak a szellőzőből tehetjük meg ezt és a leterítéseket már egyszerre több ellenfélen is alkalmazhatjuk. Ilyenkor minden egyes ellenség kiütésénél, pár másodpercig belassul az idő, amikor becélozhatjuk következő áldozatunkat, majd azt leszedve a következőt. Hasonló új dolog a különböző partnerek behozatala a játékba. A főküldetés során is volt alkalmam kipróbálni nem egyszer, mikor Batman útja találkozik valamely szövetségeséével (pl.: Robin, Éjszárny, Macskanő), harc közben pedig csapatként kell küzdeniük, adott társunkkal.Ők segítségünkre vannak az ellenfelek kiütésénél, de váltogathatunk is Batman és szövetségese között a küzdelem végéig. Mindezek mellett a harcok látványosak, egyedül talán a tankos járműves konfliktusokat untam már a főszál vége felé...
A hangokról nem szeretném harmadszorra is magamat ismételni, így csak annyit mondanék, hogy a minőség nem hagyott alább se szinkronhangok sem zene tekintetében.
Most pedig dobáljuk meg sárral ezt a remek játékot: A PC-s verziót körülölelő botrány simán übereli az egykori Colonial Marines fiaskót. Mint ismeretes az Arkham Knight konzolokon remekül működik, de számítógépeken már korántsem ez a helyzet. Van akinek az ajánlott gépigénynél (apropó: EKKORA gépigény egy UE3-at használó játéknál?! WTF?!) is szaggat, vagy el sem indul, akinél működik és nem is akadozik, azok orbitális bugokal találkoztak itt-ott. Őszintén szólva én is tanúja voltam párnak, a kedvencem az volt, mikor egy faszit átrúgtam a falon, de az 5 másodpercekre lefagyás is nem egyszer fordult elő. A legrosszabb nem is ezeknek a hibáknak a létezése inkább, hogy a készítők azóta sem tudták mindezt kijavítani, pedig már egy hatalmas patchet is kaptak azok, akik megvették, a forgalomból kivonás előtt a játékot.
Nekem ami még személyes herótom volt, a kamerakezelés a kocsinál néhol indokolatlanul elnyújtott lett és kb 20 méter volt kamera és a kocsi között. Ez a legrosszabb időben jött elő mindig persze, mint pl. az egyik bossfightnál az Arkham Knight-tal, aminek én nagyon örültem gondolhatjátok. A másik: Már a Carmageddon és a GTA idejében is utáltam a "kocsikázzunk a háztetőkön" szintű küldetéseket, persze ezt itt sem lehetett kihagyni, ha meg egy rossz gombot lenyomva leestél az utolsó szakasznál, autókázhatsz vissza azt kezdheted előröl.
Ahhoz képest hogy én magam is számítógépen játszottam végig a játékot és néhol fogtam a fejemet, még mindig nagyon élveztem Batman utolsó kalandját a Rocksteadyvel. Minden tiszteletem a csapaté, hogy majdhogynem harmadjára adják el ugyanazt a játékot, kisebb nagyobb változtatásokkal és mégis minőségi munkát tudnak letenni az asztalra..
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.